Seiko Prospex Speedtimer Saatler

  •  16.11.2021
  •  Gunkut Saat

SEIKO PROSPEX Marka Hikayesi
SPEEDTIMER

Mekanik Kronograf

 
1960'larda Seiko, yüksek hassasiyetli yeni ekipmanları ile uluslararası sporda süre ölçme sahnesinde kendini duyurdu. Birçok uluslararası spor federasyonu tarafından onaylanan bu ekipmanlar, dünyanın önde gelen spor etkinliklerinin pek çoğunda süre ölçmek için kullanılmaya başlandı. Bu başarının merkezinde, o sırada manuel spor zamanlama cihazları tarafından ulaşılamaz olduğu düşünülen bir hassasiyet düzeyi sağlayan, yenilikçi "kalp şeklinde kam" mekanizması içeren bir dizi Seiko kronometre vardı. Bunun ardından 1969'da Seiko, yenilikçi kalibre 6139 ile Seiko Speedtimer'ı tanıttı. Bu model dünyanın ilk kolon çarklı ve dikey kavramalı otomatik kronografıydı; üst düzey kronograflarda hala standart olan bu özellikler kol saatiyle süre ölçümünde önemli iyileşmeler sağladı.
Bugün, Speedtimer’dan ve Seiko'nun sporda süre tutmadaki zengin geleneğinden ilham alan altı saatten oluşan yeni bir seri, Prospex koleksiyonuna katılıyor. Bu saatlerden yeni otomatik kronograf kalibreye sahip sınırlı sayıda üretilen model, 1964 yılına ait kronometre tasarımına sadık kalarak tarihe saygı duruşunda bulunuyor. Bu modelin aynı kalibreye sahip ikinci bir versiyonu ile dört adet solar kronograf seriyi tamamlıyor.
 
Seiko Prospex Speedtimer
 

Kadran

Kadran tasarımı, 1964 Crown Chronograph modeline ince bir saygı duruşu niteliğinde. Çentikli indeksleri, renkli Lumibrite ile keskin akrep ve yelkovan, iç bezeldeki işaretler ve kronograf butonları orijinal modelin tasarımını yansıtıyor.
Ucu işaretlere mümkün olduğunca yakın olacak şekilde kadrana doğru eğimli saniye ibresi, kadranın en ucundaki takimetre işaretlerine kadar uzanıyor. Böylece zamanın bir bakışta doğru bir şekilde okunabilmesini sağlıyor.

 
Kömür grisi kadrana sahip Speedtimer, Seiko'nun ve Japonya'nın ilk kronograf kol saati olan 1964 tarihli Crown Chronograph'tan esinleniyor. Sıfırdan tasarlanan 1964 Crown Chronograph, Seiko'nun kronograf kol saati üretiminin başlangıcıydı. Basit bir tek butonlu mekanizmaya sahipti; ancak başlatma, durdurma ve sıfırlama işlevlerini kontrol etmek için kullanılan kolon çarkıyla kalibre 6139, tüm ardıllarında olduğu gibi, hassasiyete olan bağlılığını fazlasıyla gösteriyordu.
Yeni Speedtimer, Seiko'nun en gelişmiş kronograf kalibre serisi 8R'den kalibre 8R46'yı içeriyor.
 

Butonlar ve Tepe

Kronograf butonlarının yapısı, bir Prospex spor saati için çok önemli olan üst düzey kullanışlılık sağlıyor.
 

Bilezik

Saat, seri için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş paslanmaz çelik bir bilezik ile sunuluyor. Kalınlığı, ağırlığı ve düşük ağırlık merkezi, bilekte sabit durabilmesini sağlayarak yüksek düzeyde konfor sunuyor.
 

Yeni Makine (Kalibre 8R46)

Saat, Seiko'nun en gelişmiş kronograf kalibre serisi 8R'den yeni bir kalibre olan 8R46'yı kullanıyor. 8R48 ile aynı performans özelliklerini paylaşan kalibre üç yerine iki alt kadran içeriyor ve saat altı konumunda bir tarih penceresi barındırıyor. Dikey kavrama ve kolon çarkı, kalibre 8R serisinin ayırt edici özellikleri olan hassasiyet ve dayanıklılığı sağlıyor. Saatin sürekli olarak aynı hassasiyette olmasını sağlayan MEMS teknolojisi sayesinde eşapman hafif ve güçlü. Sıfırlama düğmesine basıldığında, ibreler mükemmel bir senkronizasyonla anında sıfır pozisyonuna dönüyor.