Perpetual saat nedir, nasıl çalışır ?

  •  14.10.2021
  •  

 

Bir kol saatinde yer alabilecek en komplike özelliklerden birisi perpetual takvim göstergesidir.

 

Şubat dahil yılın tüm aylarının kaç gün çektiğini hesaplayarak tarih düzeltmesi yapan bu özellik, yaklaşık 100 yıl boyunca herhangi bir ayara gerek duymadan çalışır. Bu sayede her ay sonunda saatin takvimini elle düzeltmeye gerek kalmamaktadır. Bu takvim modülüne sahip bir saat; otomatik olarak farklı ay uzunluklarını, artık yılları 2100 yılına kadar dikkate alarak takvim ayarlamaları yapar.

 

Bazı mekanik saatlerde çarkların dişli sayısı hesaplanarak oluşturulan bu özellik her 4 yılda bir Şubat ayının 29 çektiği sene bir seferlik ayara gereksinim duyarken birçok saatte entegre yardımıyla sadece pil değişimlerinde ayar yapılmaya gerek duyulmaktadır.

 

Bu tür saatlerde Pil değişiminde saatin hafızası sıfırlandığı için tekrar kalibrasyon ve ayar yapılması gerekmektedir. Bazı saat modellerinde ise entegre ve çark kombinasyonu ile pil değişiminde dahi tekrar ayar gerekmeden saatin takvimi 2100 senesine kadar doğru olarak çalışmaktadır.

 

Genellikle bir perpetual saat tarih, ay ve 4 yıllık döngüyü gösterirken bazıları da haftanın günleri ve ay durumunu da gösterebilir. Günümüzde perpetual takvim sistemi otomatik, mekanik ve kinetik saat modellerine uygulanmaktadır.